پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - وظایف بخش‌ها
وظایف بخش‌ها

 

مدیر کل: نظارت بر برنامه‌ریزی و اجرای کلیهٔ طرح‌های مصوب اعم از جنگل‌داری، جنگل‌کاری، مرتع‌داری، حفاظت، آبخیزداری، بهره‌برداری، اسکان دام، بهبود جنگل و غیره.

ادارهٔ حقوقی: دفاع از حقوق منابع طبیعی در مواقعی که علیه منابع طبیعی اقدام به اقامهٔ دعوا اعم از کیفری و حقوقی می‌گردد؛ بررسی قراردادهای منعقد شده و تطبیق آن با قوانین و مقررات.

ادارهٔ آموزش و ترویج و مشارکت مردمی: نیازسنجی و اجرای دوره‌های آموزش کوتاه‌مدت برای همکاران بر مبنای رشتهٔ شغلی؛ پیگیری امور بورس همکاران؛ اطلاع‌رسانی لازم برای شرکت در آزمون‌ها.

روابط عمومی: ارتباطات و تبلیغات و انتشارات، امور دیداری ـ شنیداری (دیشا)؛ نظرسنجی و ارزشیابی.

بازرسی: رسیدگی و پاسخگویی به شکایات رسیده در اداره کل؛ رسیدگی و کنترل کلیهٔ عملیات اجرایی در جنگل‌ها و مراتع بر حسب مورد؛ رسیدگی به تخلفات کارمندان و بررسی و تطبیق نوع تخلف اداری.
 
 
یگان حفاظت منابع طبیعی: حفاظت عرصه و اعیان منابع طبیعی و ذخایر جنگلی بر اساس سیاست‌های کلی سازمان، بازرسی و کنترل محموله‌های جنگلی و مرتعی و کشف محموله‌های قاچاق و غیر مجاز در معابر و جنگل‌ها و جاده‌ها با هماهنگی ناجا، جلوگیری از تردد و چرای غیر قانونی دام در عرصه و اعیان منابع طبیعی کشور بر طبق ضوابط و راهکارهای مربوط.
 
 

معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی: نظارت بر وظایف واحدهای طرح و برنامه، ادارهٔ پشتیبانی، مالی و نظارت بر ایجاد هماهنگی با سایر ادارات در زمینه‌های کاری مرتبط و مشترک؛ نظارت بر حسن اجرای قوانین.

ادارهٔ امور اداری و پشتیبانی: نظارت بر اجرای کلیهٔ امور کارگزینی؛ نظارت بر اجرای کلیهٔ امور بازنشستگی؛ نظارت بر اجرای کلیهٔ ارزشیابی کارکنان؛ نظارت بر اجرای امور رفاهی و خدمات کارکنان.

ادارهٔ طرح و برنامه: جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل و اطلاع‌رسانی آمار و اطلاعات؛ تنظیم و مبادلهٔ موافقت‌نامه‌ها؛ دبیرخانهٔ هستهٔ نظارت و ارزشیابی.

ادارهٔ امور مالی: نظارت بر امور مالی و محاسباتی و نگهداری و تنظیم حساب‌ها بر طبق قانون.

اداره فناوري اطلاعات وتحول اداري : نظارت بر امور مرتبط بر فناوري اطلاعات، پيشنهاد و نظارت بر حسن اجراي پروژه هاي مرتبط با فناوري ، نظارت بر تهيه و طراحي سيستم هاي نرم افزاري مورد نياز جهت تشكيل بانك اطلاعات ،بررسي و رفع مشكلات سخت‌افزاري سيستم‌ها و دستگاه‌هاي جانبي، ارائه راهكارهاي لازم جهت كاهش هزينه‌هاي موارد مصرفي و خدمات با استفاده از تكنولوژي هاي جديد، انجام و نظارت بركار تحول اداري

معاون فنی: کمک به مدیر کل در مورد برنامه‌ریزی و اجرای کلیهٔ طرح‌های مصوب اعم از جنگل‌داری، جنگل‌کاری، پارک‌داری، مرتع‌داری، اسکان دام، مهندسی جنگل و سایر طرح‌های حوزه و نظارت بر اجرای وظایف ادارات حوزهٔ مربوط، تحت سرپرستی.

ادارهٔ جنگل‌داری: برنامه‌ریزی و نظارت بر تهیه و تجدید نظر طرح‌های جنگل‌داری؛ بررسی و نظارت تعهدات مجریان طرح‌های جنگل‌داری؛ پیگیری اجرای نشانه‌گذاری در طرح‌های جنگل‌داری.

ادارهٔ جنگل‌کاری و پارک‌های جنگلی: مراقبت و نگهداری و تکمیل و تجهیز پارک‌های جنگلی؛ واگذاری مدیریت بهره‌وری؛ نظارت بر تهیهٔ طرح‌های مدیریت منابع طبیعی جنگل‌کاری و پارک‌ها.

ادارهٔ بهره‌برداری: تهیهٔ طرح‌های بهره‌برداری؛ صدور گواهی حمل محصولات جنگلی؛ کنترل و محاسبهٔ وصول بهرهٔ مالکانه و عوارض محصولات جنگلی و طرح‌های جنگل‌داری تحت پوشش؛ نظارت بر معادن.

ادارهٔ مرتع: ممیزی و تنسیق مراتع، تعیین سامانه عرفی مراتع، صدور کارت شناسنامه مرتع، صدور پروانه چرا، تهیه و تدوین طرح‌های مرتع‌داری؛ ممیزی و تنسیق مراتع و کنترل پروانهٔ چرا؛ صدور و تمدید پروانهٔ بهره‌برداری مراتع؛ نظارت بر بهره‌برداری از مراتع؛ تولید و ازدیاد بذرهای مرتعی در ایستگاه‌های تولید بذر.

ادارهٔ فنی و مهندسی: نظارت بر تهیهٔ نقشه‌های تفکیک انفال و پاسخ استعلام‌های مربوط؛ ثبت نقشه‌های آرای کمیسیون ماده واحده و مراجع قضایی در نقشه‌های انفال؛ مطالعات منابع طبیعی با استفاده از GIS.

 

معاون حفاظت و امور اراضی: همکاری با مدیر کل در حراست و حفاظت از حدود و ثغور ملی و طبیعی جنگل‌ها و مراتع و ذخایر جنگلی و نظارت بر اجرای وظایف و امور مربوط به ادارات تحت سرپرستی؛ کمک به مدیر کل در بررسی گزارش‌ها و پیشنهادهای لازم در زمینهٔ اجرای طرح‌های حفاظتی و کنترل عوامل تخریب ناشی از آتش‌سوزی و آفات و بیماری‌‌ها و سایر عوامل و حوادث ناگهانی.

ادارهٔ واگذاری اراضی: بررسی و پیگیری واگذاری اراضی؛ نظارت بر واگذاری‌ها.

ادارهٔ ممیزی اراضی: نظارت و تعیین مرز منابع ملی از مستثنیات قانونی اشخاص (تفکیک مستثنیات از انفال)؛ نظارت و اجرای پروژهٔ اخذ سند مالکیت به نام دولت؛ اجرای پروژهٔ اصلاح و بازنگری طرح ممیزی اراضی؛ اجرای پروژهٔ شناسایی و تشخیص منابع ملی از مستثنیات قانونی اشخاص.

ادارهٔ حفاظت و حمایت:  احداث و تکمیل و مرمت ساختمان‌های حفاظتی؛ نگهداشت جنگل؛ نصب نشانهٔ ارتفاعی (بنچ مارک).

 

چاپ | ارسال به ديگران  |