پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - هدف گذاری ۲۰۰۰ هکتار جهت درختکاری در مازندران
بازدید : 49 9 دی 1400 ساعت 7:27 شماره :92301

هدف گذاری ۲۰۰۰ هکتار جهت درختکاری در مازندران
نهالکاری در محوطه طرح حفاظتی لیره سر با حضور مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان مازندران نوشهر  و معاون استاندار و ریاست منابع طبیعی شهرستان تنکابن و مدیریت شرکت فضاسازان سبز نوشهر و پرسنل حفاظتی به اتفاق ریاست یگان حفاظتی شهرستان تنکابن و مسئولین واحد منابع طبیعی  سلیمان اباد و قلعه گردن و اقشار مختلف مردم

هدف گذاری ۲۰۰۰ هکتار جهت درختکاری در مازندران

 به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران نوشهر ،حسن خیریانپور معاون استاندار مازندران در مراسم پویش ایران سبز ، هر ایرانی یک درخت با اشاره به اینکه  تلاش های خالصانه مهندس سنگاری مدیرکل محترم و مجموعه منابع طبیعی با وجود سختی ها و کمبودها   قابل تقدیر است اظهار داشت: در فضا و شرایطی که استان مازندران از رامسر تا گلوگاه دارد که ۲۲شهرستان بهترین فرصت و زمینه را دارد جهت توسعه درخت کاری به بیان مقام معظم رهبری؛ در استان مازندران ما دو موهبت بزرگ الهی داریم که یا در استان های دیگر نیست یا اگر باشد در حد استان مازندران نیست پس حفظ و حراست از این موهبت ها مشکلات خود را دارد.

وی به وظایف همگان در مقابل این دو موهبت بزرگ که همان دریا و جنگل است اشاره کرد و گفت: از یک جهت حفظ و حراست از جنگل، و از سوی دیگر بهره برداری چه در زمینه گردشگری چه در زمینه محیط زیست چه در زمینه های مختلف بهره برداری اصولی و درست از جنگل صورت گیرد . 

خیریانپور افزود: در کنار آن صنایع سلولزی کارخانه های صنایع چوب و نئوپان و سایر کارخانه جات را داریم که حدود ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند . و با توجه به اینکه ۶۵ الی ۷۰ درصد نئوپان کشور و روزنامه کشور را استان مازندران تولید می کند ،زمینه بسیار مهمی از اشتغال در این حوزه وجود دارد کارخانه جات متعدد و صنایع متعدد چوب و کاغذ از یک طرف هم طرح تنفس جنگل و بحث محدود کردن از بهره برداری از جنگل که البته یک قانون است که باید اجرا شود . 

وی با تاکید بر توسعه زراعت چوب بیان داشت: طرح زراعت چوب قانونی است که باید در این راستا حرکت بکنیم با این اهداف که تامین مواد اولیه کارخانجات، حفظ و حراست از جنگل و جلوگیری از قاچاق چوب، جلوگیری از خروج ارز و وارد کردن چوب از دیگر کشورها پیوست آن باشد، بنابراین ما ناگزیر به توسعه زراعت چوب هستیم.
معاون استاندار مازندران در پایان تاکید کرد: حدود ۱۶۷۰ هکتار زراعت چوب در سال گذشته در مازندران انجام شد امسال نیز ۲۰۰۰ هکتار هدف گذاری شد که باید اجرایی شود. 
 
اجرای تونل سبز در مازندران
سنگاری مدیرکل منابع طبیعی غرب مازندران در پویش ایرانی سرسبز، هر ایرانی یک درخت اظهار داشت: موضوعی که تاکیدات ویژه ای از سوی مسئولین شکل گرفته به فال نیک گرفته و  عزم جدی برای« مازندران سر سبز » صورت گرفته است.

وی افزود:  ما در مازندران حدود ۱۴۰ کیلومتر خیابان اصلی را داریم که قطعا امسال با عزم جدی همه دستگاه ها دو طرف جاده ها نهال کاری می شود تا سالهای سال تونل سبز را داشته باشیم که مورد توجه گردشگران و مسافران قرار بگیرد . 

مدیر کل منابع طبیعی در ادامه گفت : پویش ایران سرسبز در ۷ شهرستان غرب مازندران همزمان در حال اجرا است و اقشار مختلف مردم در کنار همکاران منابع طبیعی مشغول غرس نهال اند.

سنگاری در پایان تاکید کرد: با توجه به مصادف شدن این پویش  با شهادت سردار سلیمانی این نیت و حرکت بزرگ را به اسم این شهید بزرگوار و دیگر شهدامنطقه واستان مازندران اجرایی خواهیم کرد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :