پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سد سرشاخه‌گیر رودخانه تیروم تنکابن افتتاح شد
بازدید : 61 5 شهريور 1399 ساعت 10:17 شماره :76356

سد سرشاخه‌گیر رودخانه تیروم تنکابن افتتاح شد

 ایرنا - سد سرشاخه‌گیر رودخانه تیروم واقع در بخش مرکزی شهرستان تنکابن همزمان با سومین روز از هفته دولت به بهره‌برداری رسید. 

  


به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیر کل منابع طبیعی مازندران - نوشهر در این آیین با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهند و هفته دولت گفت‌: برای احداث این سد ۳۱ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی هزینه شد.
عبدالرضا سنگاری افزود: در این سد ۲ هزار و ۵۰۰ تن مصالح و ۷۲ تن آرماتور استفاده شده است تا از استحکام بالایی در برابر سیلاب برخوردار باشد.
وی  ارتفاع این سد را یازده متر اعلام کرد و افزود:  ۲ پروژه سد سرشاخه گیر دیگر نیز در هفته منابع طبیعی امسال به بهره برداری خواهد رسید.
سنگاری گفت: در مناطق غربی مازندران ۳۴ رودخانه خروشان وجود دارد که اغلب آنها در فصل پرباران سیلابی شده و مشکلات زیادی را برای ساکنان منطقه به وجود می آورند.

  


مدیر کل منابع طبیعی مازندران - نوشهر به برنامه احداث سه سد سرشاخه‌گیر در غرب مازندران اشاره کردو افزود: این سدها در زمان سیلاب همچون صافی عمل می کنند و علاوه بر اینکه شدت آب را کاهش می دهند و  چوب آلات شناور در مسیر سیلاب را جمع آوری می کنند تا به زیرساخت های پایین دست آسیبی وارد نگردد.
فرماندار تنکابن نیز احداث سد سرشاخه‌گیر بر روی رودخانه تیروم شهرستان را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: سیل سال ۹۷ خسارت های زیادی را در مسیر رودخانه تیروم به وجود آورد که با بهره برداری از این سد سرشاخه گیر ایمنی آن افزایش چشمگیری یافت.
سیدامیر حسینی‌جو افزود: تاکنون در حوزه مهندسی رودخانه‌های این شهرستان اقدامات ارزشمندی صورت گرفته که باید این روند ادامه داشته باشد.
وی به تعداد زیاد رودخانه های این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت‌: باید در حوزه آبخیز داری اقدامات بیشتری در این رودخانه ها صورت گیرد تا در زمان سیل احتمالی با خسارت های کمتری مواجه شویم.
حسینی جو با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر تصریح کرد : باید در مسیر شهیدان رجایی و باهنر گام برداریم تا خدمات رسانی بهتری به مردم داشته باشیم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :