پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی نوشهر: مبارزه با آفت پروانه دم قهوه یی بزودی آغاز می شود
بازدید : 177 18 خرداد 1399 ساعت 8:10 شماره :73369

مدیرکل منابع طبیعی نوشهر: مبارزه با آفت پروانه دم قهوه یی بزودی آغاز می شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران-نوشهر اظهارداشت : مبارزه با آفت پروانه دم قهوه یی در منطقه جنگلی روستای دلیر شهرستان چالوس بزودی آغاز می شود .

 به گزارش روابط عمومی این اداره کل، عبدالرضا سنگاری ديروز –شنبه- در بازدید میدانی از طغيان اين آفت در منطقه "نرگس کَش" روستای دلیر افزود: متاسفانه این آفت از بسیاری از برگهای درختان بلوط اوری منطقه تغدیه کرده و سبب بی برگی این درختان شده است . 

او تصریح کرد: هنوز میزان وسطح خسارت این آفت برگ خوار مشخص نشده است که طی یکی دو روز آینده از طریق پهباد و هوایی میزان آن براورد می شود .

به گفته سنگاری این آفت در ارتفاع حدود 2500 متری از سطح دریا اتفاق افتاده است .

مدیرکل منابع طبیعی نوشهر راه مبارزه با این آفت را از طریق مکانیکی منتفی دانست و در عین حال گفت عملیات شیمیایی با آین آفت بزودی آغاز می شود .

 

 

رئیس سابق انجمن جنگلبانی ایران که در بازدید میدانی از این آفت نیزحضورداشت ، گفت: در این منطقه بیشترین گونه را بلوط اوری و اُرس تشکیل می دهد و در واقع اینجا کلکسیونی از گونه های مختلف جنگلی است .

 دکتر هادی کیادلیری ادامه داد: این آفت، آفتی  بسیار خطرناک و پلی فاژ است و اگر در منطقه یی طغیان کند می تواند دو سه سال در آنجا باقی مانده و باعث بی برگ درختان شود.

او تصریح کرد: اگر در مقابل این آفت کاری نکنیم و آن را کنترل نکنیم علاوه براینکه می تواند درختان را ضعیف کند مستعد حمله حشرات ثانویه نیز خواهد کرد .

کیادلیری این آفت را جزو آفات درجه اول دانست که می تواند به درختان سرپا و زنده حمله کند .

این استاد دانشگاه همچینن با اشاره به این که این آفت می تواند موجب به خطر افتادن سلامتی انسانها شود تصریح کرد: به روستاییان توصیه می شود در روزهای گرم و آفتابی و هنگام وزش باد از تردد در مناطق آلوده خودداری نمایند . 

 

 

کیادلیری ادامه داد : آفت پروانه  دم قهوه یی می تواند موجب خارشهای پوستی و تنفسی شود و چون این منطقه نزدیک روستاست و اهالی روستا دراین منطقه رفت و امد می کنند می تواند در سطح وسیعتری گسترش پیدا کرده و به گردشگران ومسافران هم صدمه وارد نماید . 

او افزود: در چنین شرایطی سریعا به این منطقه امدیم تا در درجه اول وسعت و شدت الودگی را تعیین  کنیم و با همفکری کارشناسان راه حلی برای مبارزه با این افت پیدا کرده و آنرا مدیریت و کنترل نماییم .

كيادليري به سابقه آفت پروانه دم قهوه یی دراین منطقه اشاره و خاطر نشان کرد:این آفت 10 سال قبل هم در این منطقه طغیان کرد و خوشبختانه آن زمان هم چون سریعا وارد شدیم توانسیتم ان را کنترل کنیم.

به گفته کیادلیری این افت دوره یی است و هر 10 سال بازمی گردد ولی با شدت بیشتری و اگر مانیتورینگ شود در همان مراحل اولیه قابل کنترل است .

این استاد دانشگاه در ادامه اظهارداشت : اگراین آفت طی دوسه سال اتفاق بیفتد باعث خشک شدن درختان شده و در حالت طبیعی و با تحقیقاتی که انجام شد تا دو مترمکعب می تواند باعث کاهش رویش چوب شده و از جبنه اقتصادی هم قابل براورد است. 

کیادلیری در عین حال گفت: تا زمانی که افات برگخوار هستند می توانیم استراتژیک های کوتاه مدتی را بکار بگیریم تا جلوی تخریب بدتررا سد کنیم .

او با اعلام اینکه این آفت نیز می تواند به باغات مردم حمله کند افزود:باغداران اگر سموم تایید شده یی در دسترس ندارند می توانند با پاشیدپن آب بر روی لاروهای این آفت باعث لهیدگی انان شوند و اگر تا یک هفته بارندگی هوا را داشته باشیم می تواند تا حدی این لاروها را ویروسی کرده و از بین ببرد .

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :